Pioneers in the industry, we offer auger blade for sensor paver, apollo sensor paver auger blade - paver auger blade, apollo paver finisher spares, apollo paver rubber diaphragm - apollo paver diaphragm, apollo paver auger blade manufacturer and uniter sensor paver front solid rubber wheel - unipave paver solid rubber wheel from India.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Usage | APOLLO PAVER |
| Size (Length) | 300 MM |
| Material | NI-HARD |
| Mount Type | Top |
| Thickness | 16 MM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Usage | ASPHALT WORK AND PAVER MACHINE |
| Size (Length) | STD |
| Material | NI-HARD |
| Mount Type | Side & Top |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | APOLLO , UNIPAVE , UNITER , WAKEN, VOGELE , VOLVO , BEETLY , TITEN , CAT |
| Capacity | Apollo Paver Finisher Spares |
| Usage/Application | ROAD CONSTRUCTION MACHINERY |
| Packaging Type | Apollo Paver Finisher Spares |
| Packaging Size | Apollo Paver Finisher Spares |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Shape | As per drawing |
| Hardness | 60-70 shore a |
| Application | ROAD PAVER FINISHER |
| Hardness(Shore A) | 40-50 |
| Color | Black |
| ISO Certified | Yes |
| Material | Natural |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Usage | ASPHALT WORK AND PAVER MACHINE |
| Size (Length) | STD |
| Material | NI-HARD |
Apollo Paver Auger Blades are high-quality wear parts manufactured for efficient and uniform material distribution in asphalt paver machines. Designed and produced by Apollo Paver, these blades are made from premium-grade alloy steel, offering exceptional durability, heat resistance, and abrasion resistance. Precision-engineered for a perfect fit, they ensure smooth paving, reduce maintenance requirements, and extend the service life of your paver.
Key Features:Manufactured from high-strength alloy steel for maximum wear resistance
Ensures uniform distribution of asphalt across the screed
Heat- and abrasion-resistant for long-term durability
Precision-engineered for easy installation and reliable performance
Suitable for Apollo and compatible paver machines
Asphalt road and highway construction
Bridge, runway, and urban road paving
Large-scale infrastructure projects
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | UNITER SENSOR PAVER TYRE |
| Usage/Application | Road Construction Work , Asphalt Road Paving Work |
| Material | RUBBER |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Solid Rubber |
| Brand | K.R.BOND |
| Diameter | 22 X 16 X 12 HOLL |
| Size | STD |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand | APOLLO, VOGELE, UNIPAVE, UNITER, DYNAPAC, BITELLI, CAT |
| Usage/Application | Road Construction Work |
| Model Name/Number | Road Paver Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | APOLLO, VOGELE, UNIPAVE, UNITER, DYNAPAC, BITELLI, CAT |
| Capacity | 1000 |
| Usage/Application | Road Construction Work , Asphalt Road Paving Work |
| Packaging Type | STD |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size (Length) | STD |
| Material | NI-HARD |
| Usage | ASPHALT WORK AND PAVER MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6100 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | APOLLO, VOGELE, UNIPAVE, UNITER, DYNAPAC, BITELLI, CAT |
| Usage/Application | Road Construction Work |
| Material | STEEL |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Material | Solid Rubber |
| Color | Black |
| Load Capacity | 6000 KG |
| Usage/Application | ASPHALT PAVER |
| Wheel Material | Rubber |
| Size | 22 X 16 X 12 , 22 X 16 X7 , 22 X16 X 8 |
| Model Name/Number | APOLLO SENSOR AND WET-MIX PAVER |
| Brand | K.R.BOND |
₹ 30000 / Meter Get Latest Price
| Pitch | Asphalt Paver Conveyor Chain Guard |
| Chain Material | Steel |
| Inside Width | 1200mm, 1700mm |
| Roller Dia | Asphalt Paver Conveyor Chain Guard |
| Plate Width Inner | Asphalt Paver Conveyor Chain Guard |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Paver Brand | Vogele |
| Chain Type | Conveyor Chain |
| Pitch | 101.60 mm |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Attachment Type | Scraper Bar |
| Breaking Load | 40 kN |
| Brand | K.R.BOND |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1002 / Piece Get Latest Price
| Brand | APOLLO, VOGELE, UNIPAVE, UNITER, DYNAPAC, BITELLI, CAT |
| Model Name/Number | Road Paver Machine |
| Usage/Application | Road Construction Work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | ROAD CONSTRUCTION EQUIPMENT |
| Model Name/Number | APOLLO , AMAN APOLLO , NIGATA , MEXMECH , SPECO , MAIRINI , ALLTECH , NILANG , LINOHFF , LINTEC |
| Capacity | 0-250 L |
| Brand | K.R.BOND |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pratik Panchal (Proprietor)
Kishan Industries
33/34, Shrinathnagar, NR Ghanti Bus Stand, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India