Our product range includes a wide range of anti vibration mounts, rubber mounting pads, rubber o mount, anti vibration mounting pad, i.r volvo vibrating roller pad and jcb vibrating roller pad.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Industrial Machine |
| Packaging Type | Box |
| Material | Rubber + MS |
| Shape | Round |
| Brand | K.R.BOND |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Tensile Strength | 12 Mpa |
| Compression Set | 25.00% |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 100 kg |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Pad |
| Mounting Type | Cabin Mount |
| Load Capacity | 100 kg |
| Diameter | 40 TO 100 MM |
| Stud Thread Size | M8 TO M16 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | Rubber And Stainless Steel |
| Brand | K.R. BOND |
| Shock Proof | Yes |
| Usage/Application | Vibration Damping |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
Our company is one of the reputed and well known manufacturers and suppliers of Rubber O Mount. These industrial mounts are manufactured by utilizing the world-class raw materials and cutting-edge technologies. These mounts are widely demanded and applauded by our huge clientele due to their excellent strength, abrasive resistance, and longevity. We offer our range at most economic rates in market.
Features:
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Stud Mount |
| Load Capacity | 250 kg |
| Usage/Application | ALL TYPES OF MACHINES |
| Bolt / Thread Size | M16 |
| Diameter | 80 mm |
| Material | RUBBER & METAL |
| Finishing | Painted |
| Reduces | Noise, Shock, Vibrations |
| Brand | K.R BOND |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Equipment type | Vibrating feeder |
| Capacity | 0.5 tph |
| Drive type | Unbalance motor |
| Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Vibrating Roller , Soil Compactor |
| Material | Rubber |
| Structure material | MS |
| Application | Mining |
| Shape | AS YOU NEED |
| Color | Black |
| Brand | K.R.BOND |
| Pressure Load | 0 To 3000 KG |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 683 / Piece Get Latest Price
| Pad Thickness | 8 mm |
| Pad Size | 100 x 100 mm |
| Load Capacity | 100 kg |
| Material | Natural |
| Shape | Round |
| Thickness | 60 MM |
| Mounting Type | Plain Pad |
| Surface Pattern | Plain |
| Application Industry | Construction |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Vibrating Roller , Soil Compactor |
| Material | Rubber |
| Maximum Load Capacity | 2 kg/cm² |
| Pad Design | Ribbed |
| Color | Black |
| Brand | K.R.BOND |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Stud Mount |
| Load Capacity | 100 kg |
| Material | Natural |
| Bolt / Thread Size | M12 |
| Shape | Round |
| Thickness | 55 MM |
| Diameter | 50 mm |
| Application Industry | Construction |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Stud Mount |
| Load Capacity | 250 kg |
| Bolt / Thread Size | M12 |
| Diameter | 160 mm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | ALL SHAPE |
| Material | RUBBER |
| Warranty | 1 YR |
| Usage/Application | In Machine For VIbration |
| Hardness | 65 MM |
| Height | 30 TO 200 MM |
| Packaging Size | BOX |
| Size | 30 DIA TO 200 MM |
| Color | BLACK |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Brand | K.R.BOND |
| Usage/Application | Vibrator |
| Load Capacity | UP TO 1000 KG |
| Shape | Rectuglar |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 100 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Pad Thickness | 6 mm |
| Pad Size | 100 x 100 mm |
| Load Capacity | 100 kg |
| Material | Natural |
| Shape | Round |
| Thickness | 55 MM |
| Mounting Type | Plain Pad |
| Surface Pattern | Ribbed |
| Application Industry | Construction |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Brand | K.R.BOND |
| Size | STD |
| Material | Rubber |
| Weight | 6 KG |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Roller Type | Single Drum |
| Operating Weight | 500 kg |
| Drum Width | 450 mm |
| Material | Natural rubber |
| Engine Power | 4 HP |
| Usage/Application | VIBRATING ROLLER |
| Fuel Type | Diesel |
| Model Name/Number | L&T CASE 752, 990,1107 |
| Shape | Cylindrical |
| Brand | L&T CASE |
| Type | Buffer |
| Application/usage | Construction |
Pratik Panchal (Proprietor)
Kishan Industries
33/34, Shrinathnagar, NR Ghanti Bus Stand, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India