Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer vibration roller pad, dynapac paver rubber track pad, anti vibration rubber pad, anti vibration pad and foot mount.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber And Mild Steel |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | K.R.BOND |
| Application Industry | Construction |
| Color | Black |
| Shape | Available In Round, Square, etc. |
| Tensile Strength | 20 Mpa |
| Weight | 0.825 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Compression Set | 25.00% |
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Vibration Roller Pad.
₹ 1175 / Piece Get Latest Price
| Material | Natural |
| Application Industry | road construction equipment spares |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 52 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Rubber + MS |
| Thickness | 15 mm |
| Brand | K.R.Bond |
| Tensile Strength | 17 Mpa |
| Compression Set | 25.00% |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Size | 100x100 mm (4x4 in) |
| Thickness | 15 mm |
| Material | Rubber And Metal |
| Usage/Application | Machine Leveling Pad |
| Maximum Load Capacity | 2 kg/cm² |
| Pad Design | Ribbed |
| Tensile Strength | 12 Mpa |
| Shape | Round |
| Compression Set | 20.00% |
| Color | Black |
| Brand | K.R.BOND |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Rubber Hardness | 45 Shore A |
| Load Capacity | 0 TO 1800 KG |
| Size | 4 INCH or 8 INCH |
| Material | Cast Iron |
| Metal Material | Cast Iron |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Mounting Hole Size | M12 ND M16 |
| Brand | K.R.BOND |
| Application | Compressors, Pumps, Blowers, Generators, Fans, Diesel Engines |
| Operating Temperature | -10 to 80 C |
| Coated | COLOUR |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pratik Panchal (Proprietor)
Kishan Industries
33/34, Shrinathnagar, NR Ghanti Bus Stand, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India