Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer vibration isolator, anti vibration rubber pad, vibrating roller rubber pad - vibrating roller pad, anti vibration mounts, u shear mounting pad and anti vibration mounting.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Kishan Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Tensile Strength | 96 Kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | K.R.BOND |
| Hardness | 75 Shore A |
| Temperature | -25~150 Degree C |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Natural |
| Shape | Round |
| Thickness | 60 MM |
| Color | Black |
| Application Industry | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Levelling Mount |
| Bolt / Thread Size | M12 |
| Material | Rubber + SS |
| Diameter | 80 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Polished |
| Reduces | Noise, Shock, Vibrations |
| Brand | K.R.BOND |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 60 HRC |
| Load Capacity | 550 Kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | USM 1 |
| Load Capacity | 150 kg |
| Rubber Hardness | 45 Shore A |
| Usage/Application | Various Industries |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Metal Material | Mild Steel |
| Brand | K.R.Bond |
| Material | Rubber |
| Color | Black or Customized |
| Finishing | Painted |
| Reduces | Noise, Shock, Vibrations |
| Series | U1,U2,U3 AND U4 |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Levelling Mount |
| Load Capacity | 250 kg |
| Bolt / Thread Size | M16 |
| Material | Natural |
| Diameter | 80 mm |
| Standard Sizes in MM (ID - OD - Length) | 85 mm , 100 MM , 120 MM , 165 MM , 200 MM |
| Usage/Application | Machinery |
| Customization Available | YES |
| Color | AS PER YOUR REQUIRMENT |
| Minimum Order Quantity in Piece | 1 |
| Business Type | Manufacturer |
| Inner Sleeve | Rubber |
| Weight in grams | 10 KG |
| Hardness (Shore A) | AS PER STD |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Size | STD |
| Usage/Application | Vibrating Roller , Soil Compactor |
| Material | Rubber |
| Brand | K.R.BOND |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Pressure Load | 0 To 3000 KG |
Minimum order quantity: 100 Piece
Escort Vibrating Roller Pads are heavy-duty undercarriage components designed to provide excellent grip, stability, and surface protection during compaction operations. Manufactured from premium-grade rubber with strong steel reinforcement, these pads ensure durability, flexibility, and resistance against wear, heat, and rugged site conditions. Specially engineered for Escort vibratory rollers, they deliver reliable performance and longer service life.
Key Features:High-quality rubber with steel reinforcement for maximum strength
Superior traction and vibration absorption on different surfaces
Prevents road surface damage during compaction
Easy to install and replace with secure fitment
Designed for compatibility with Escort vibratory roller models
Asphalt and soil compaction
Road and highway construction
Bridge, airport runway, and large infrastructure projects
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | UPTO 300 KG |
| Material | CAST IRON |
| Color | BLACK |
| Brand | K.R.BOND |
| Max Hardness | 65 |
| Usage/Application | VIBRATING TABLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Pad Thickness | 6 mm |
| Pad Size | 75 x 75 mm |
| Load Capacity | 50 kg |
| Material | Natural |
| Shape | Round |
| Mounting Type | Plain Pad |
| Surface Pattern | Plain |
| Application Industry | road construction equipment machine |
| Usage/Application | Asphalt Road Construction |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Pad Thickness | 6 mm |
| Pad Size | 100 x 100 mm |
| Load Capacity | 100 kg |
| Material | Natural |
| Shape | Round |
| Thickness | 50 MM |
| Mounting Type | Plain Pad |
| Surface Pattern | Ribbed |
| Application Industry | Construction |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Rubber And SS |
| Brand | K.R.BOND |
| Reduces | Shock, Vibrations, Noise |
| Finishing | Polished |
| Diameter | Whatever You Want |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Feature | Anti Vibration |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Machine Mounting Pad.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Type | Leveling Mount |
| Load Capacity | 10 to 20 ton |
| Machine Weight Range | Above 20 ton |
| Brand | K.R.BOND |
| Usage/Application | Used For Absorbing Vibration In Machines |
| Color | Black |
| Material | Cast Iron |
| Top Size | 85, 100, 120, 160, 200 MM |
| Height Adjustment | 10 to 20 mm |
| Diameter | 13 Inch |
| Reduces | Noise, Vibrations, Shock |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Anti Vibration |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | ALL TYPE AND SIZE |
| Load Capacity | 1 to 2 ton |
| Rubber Hardness | 60 Shore A |
| Usage/Application | Combi Mount |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Material | Steel |
| Metal Material | MS MATREIAL |
| Mounting Hole Size | M12 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Spare Type | Wear Part |
| Machine Type | ROLLER |
| Usage/Application | Road Construction Equipment |
| Part Material | Alloy Steel |
| Origin | Imported |
| Brand | K.R.BOND |
| Size/Dimension | AS PER STD |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pratik Panchal (Proprietor)
Kishan Industries
33/34, Shrinathnagar, NR Ghanti Bus Stand, Amraiwadi
Ahmedabad - 380026, Gujarat, India